Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★★
Edit this entry  
05
The Invisible Woman

The Invisible Woman

1940
×
★★
Edit this entry  
05
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
04
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wind

The Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★½
Edit this entry  
14
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
From Hell

From Hell

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Superman III

Superman III

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Edit this entry  
26
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry