RSS feed for Zach

Zach has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Will Walk

The Dead Will Walk

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Munsters' Revenge

The Munsters' Revenge

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2010

2010

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
RKO Production 601: The Making of 'Kong, the Eighth Wonder of the World'

RKO Production 601: The Making of 'Kong, the Eighth Wonder of the World'

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stand

The Stand

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beyond Beauty: The Untold Stories Behind the Making of Beauty and the Beast

Beyond Beauty: The Untold Stories Behind the Making of Beauty and the Beast

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Story of Soaps

The Story of Soaps

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beginning : Making 'Episode I'

The Beginning : Making 'Episode I'

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry