Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Possession

The Possession

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Peek

Don't Peek

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Greta

Greta

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Curve

Curve

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caroline

Caroline

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sightless

Sightless

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ouija

Ouija

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry