• Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • PARADIGMES : THE MOVIE

  • Midnight Mass

  • Dune

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Tomorrow War

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Framing Britney Spears

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Soul

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Who are you?

  • Adventure Time: Distant Lands

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • The English Teacher

  • Normal People

    ★★★½

  • The Midnight Gospel

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • La vita nuova

    ★★★½

  • Undine

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Cats

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • The Truth

    ★★★½

  • Hair Love

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia

    ★★★★½

  • Atlantics

    ★★★★

  • Years and Years

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • I Am Easy to Find

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Rilakkuma and Kaoru

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

  • Love, Death & Robots: The Witness

  • Love, Death & Robots: Three Robots

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

  • Booksmart

    ★★★½

  • Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

    ★★★½