• The Scarlet Flower

    The Scarlet Flower

    ★★★★

    I really appreciate this version of the beast. His design is much softer than usual renditions. He is still a monster, but never a towering creature, more like a natural phenomenon, a part of the decorum. I could sense the curse surrounding him more than in other versions.
    Where most beasts look so carefully crafted and detailed that their human version often ends up disappointing, this strange creature transforms into a human that actually looks hot ! Good for Nastenka.

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    Not as bad as everyone says it is. I actually enjoyed a lot of scenes. Actors, characters, cinematography, score, etc. were all good and enjoyable individually, it is the whole that somewhat lacked purpose and made it feel, by the time the credits started rolling, lackluster. After rewatching other Spider-Man movies, I have to take half a star off.

    Rankings so far:

    1) Spider-Man : Into the Spider-Verse
    No competition here.

    2) Spider-Man

    3) Spider-Man 2
    Although there were quite…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★

    I have been rewatching all major Spider-Man films with my husband recently. Here is my ranking so far:

    1) Spider-Man : Into the Spider-Verse
    No competition here.

    2) Spider-Man

    3) Spider-Man 2
    Although there were quite a few individual moments that I enjoyed more than in the first Spider-Man (like the train scene, chills!) the movie as a whole felt slightly less cohesive.

    4) Spider-Man : Far from Home
    I actually enjoyed this one just as much as the Sam…

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★

    As an attractive young woman, this film made me want to scream by a shattering window.

  • Petite Maman

    Petite Maman

    ★★★★½

    Les gens qu'on aime >

  • Far from Heaven

    Far from Heaven

    ★★★★

    Helpless people. Helpless people abound. Unallowed to ever let shine what is most beautiful about them.

  • The Mist

    The Mist

    ★★★

    - I guess I'll have to add this one quite high on my fog-core list... boxd.it/8Rpcg

    - Probably one of the trashiest endings I have ever seen.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★½

    Today I watched "Rubber", which - very surprisingly - felt like ASMR to me. Then I watched "Shiva Baby", which... was the opposite of ASMR.

  • Rubber

    Rubber

    ★★★½

    An ASMR movie in all sorts of ways - literally, with the very satisfying sounds of Robert getting out of sand and rolling around, and less literally, with the simple comfort of the coded cinematography that let me know what trope is being brought to the forefront so I may enjoy the low-stake ride effortlessly.

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    The first movie I ever owned.
    If I were asked about my favourite films ever, I would mention this one very high on my list (it certainly is my most rewatched one). Yet it also isn't on the list. Spirited Away surely must have flaws - I can feel them, but I cannot find them. And what about its qualities? Letterboxd reviewers, often so eloquent, seem to lack adequate vocabulary when commenting on this movie. Perhaps it is because Spirited Away floats in its own bubble, apart from cinema and rankings, somewhere in the realm of dreams.

  • Om Shanti Om

    Om Shanti Om

    ★★★½

    Such fun! SO MUCH FUN! Goofiness, beauty, melodrama and colours galore, pure escapism.
    "In my heart there is the pain of disco"... I mean, how fun is that!

  • Grease

    Grease

    It's hard to get out of the patriarchy when it is so damn catchy