Sort by

Zak has logged 59 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Santa, the Fascist Years

Santa, the Fascist Years

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
25 Ways to Quit Smoking

25 Ways to Quit Smoking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
One of Those Days

One of Those Days

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
How to Kiss

How to Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mutant Aliens

Mutant Aliens

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kissing Jessica Stein

Kissing Jessica Stein

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Married a Strange Person!

I Married a Strange Person!

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blind Alley

Blind Alley

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
God Forgives... I Don't!

God Forgives... I Don't!

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tune

The Tune

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Your Face

Your Face

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Pop

American Pop

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Day the Earth Froze

The Day the Earth Froze

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Here Comes the Circus

Here Comes the Circus

1946
×
★★★
Edit this entry  
22
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The President's Analyst

The President's Analyst

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiss of Death

Kiss of Death

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enemy Territory

Enemy Territory

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sleepless Night

Sleepless Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Getting Out

Getting Out

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shock 'Em Dead

Shock 'Em Dead

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moon Zero Two

Moon Zero Two

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry