Sort by

zambetty has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★½
Edit this entry  
22
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
Edit this entry  
17
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
Edit this entry  
05
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Los Reyes

Los Reyes

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jubilee

Jubilee

1978
×
Edit this entry  
12
All on a Mardi Gras Day

All on a Mardi Gras Day

2019
×
Edit this entry  
11
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry