Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Shoot

Shoot

1971
×
Edit this entry  
03
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Edit this entry  
02
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Edit this entry  
01
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
Edit this entry  
30
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Edit this entry  
30
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
Edit this entry  
28
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Edit this entry  
25
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Aloha

Aloha

2015
×
Edit this entry  
24
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Butt Attack Punisher Girl Gautaman: The Birth of Gautaman

Butt Attack Punisher Girl Gautaman: The Birth of Gautaman

1994
×
Edit this entry  
18
Call Me Tonight

Call Me Tonight

1986
×
Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ambulance

Ambulance

2022
×
Edit this entry  
15
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
14
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
Edit this entry  
09
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hardly Working

Hardly Working

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
From Zero to One

From Zero to One

2021
×
Edit this entry  
08
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
Edit this entry  
08
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
Edit this entry  
06
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Digimon Adventure 02 - Hurricane Touchdown! The Golden Digimentals

Digimon Adventure 02 - Hurricane Touchdown! The Golden Digimentals

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
Edit this entry  
03
Forever a Woman

Forever a Woman

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
Edit this entry  
01
Woodshock

Woodshock

1985
×
Edit this entry  
01
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Brian Wilson: Long Promised Road

Brian Wilson: Long Promised Road

2021
×
Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Read prior review Edit this entry  
26
Primer

Primer

2004
×
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
Edit this entry  
23
Bestia

Bestia

2021
×
Edit this entry  
23
Affairs of the Art

Affairs of the Art

2021
×
Edit this entry  
23
BoxBallet

BoxBallet

2020
×
Edit this entry  
23
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Edit this entry  
20
American History X

American History X

1998
×
Edit this entry  
16
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
Edit this entry  
13
Spiral

Spiral

2000
×
Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
12
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry