Highest rated films

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

    ★★★★★

  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    ★★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★★

  • Husbands

    ★★★★★

  • Julien Donkey-Boy

    ★★★★★

  • The Getaway

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Masque of the Red Death

Jan 1

Most Watched

Licorice Pizza

twice

Red Rocket

twice

Last Film

Shoot

May 17

Genres, countries & languages

Drama
54 films
Comedy
32 films
Animation
25 films
Action
18 films
Sci Fi
17 films
Romance
16 films
Crime
15 films
Fantasy
13 films
Thriller
12 films
Horror
11 films
USA
60 films
Japan
19 films
France
9 films
UK
8 films
Canada
6 films
Thailand
4 films
Taiwan
3 films
Italy
3 films
Austria
2 films
Chile
2 films
English
79 films
Japanese
21 films
French
9 films
German
7 films
Spanish
7 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Chinese
5 films
Thai
4 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 51

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Zane’s most liked review

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

★★★★★

This film is taking a traditionally un-cinematic concept, being the day-to-day life of a woman that is unremarkable under the accepted lens of filmic characters, and putting a spotlight on her life in an ingeniously cinematic way.

The way this was done surprised me though, as I expected a sort…

More reviews

Zane’s most liked list

Blissfully Yours
Sorcerer
Burden of Dreams

🌳

More lists

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Diary of a Wimpy Kid
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

WALL·E
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

From Zero to One

Films Zane watched in 2022

  • Shoot
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • The Bad Guys
  • Eighth Grade
  • Trainspotting
  • Miracle in Milan
  • We're All Going to the World's Fair
  • Crime Wave
  • Pompo the Cinephile
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • The Fall of the House of Usher
  • Aloha
  • Museum Hours
  • Butt Attack Punisher Girl Gautaman: The Birth of Gautaman
  • Call Me Tonight
  • 8½
  • Ambulance
  • WALL·E
  • Everything Everywhere All at Once
  • The Immortal Story
  • That Day, on the Beach
  • Burden of Dreams
  • Hardly Working
  • From Zero to One
  • New York Ninja
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Listening to Kenny G
  • Digimon Adventure 02 - Hurricane Touchdown! The Golden Digimentals
  • The Hunt
  • Forever a Woman
  • Hoodwinked!
  • Woodshock
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Brian Wilson: Long Promised Road
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Upstream Color
  • Primer
  • Licorice Pizza
  • The Magnificent Ambersons
  • The Windshield Wiper
  • Bestia
  • Affairs of the Art
  • BoxBallet
  • Robin Robin
  • American History X
  • The Quiet Man
  • Spiral
  • Stalker
  • Husbands
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • The Long Goodbye
  • Nightmare Alley
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • My Love
  • Donnie Darko
  • Death Powder
  • Red Rocket
  • Alita: Battle Angel
  • The Story of a Three-Day Pass
  • Terrorizers
  • Licorice Pizza
  • Kanye West: DONDA Experience Performance 2 22 22
  • The Death Lullaby
  • Red Rocket
  • Drive My Car
  • A Hard Day's Night
  • Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Buffalo '66
  • Citizen Kane
  • Shut In
  • The Pick-up Artist
  • Taipei Story
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • The Misfits
  • Jackass Forever
  • Lost Highway
  • One-Eyed Jacks
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • The Getaway
  • The Wild Angels
  • Syndromes and a Century
  • Scream
  • Phantom Thread
  • Tropical Malady
  • Killer's Kiss
  • Grateful Dead
  • Scream 3
  • Blissfully Yours
  • Inherent Vice
  • Scream 2
  • Blossoms & Blood
  • Green Book
  • Julien Donkey-Boy
  • Magical Mystery Tour
  • Belle
  • Petulia
  • C'mon C'mon
  • Fillmore
  • Diary of a Wimpy Kid
  • Nighthawks
  • DAICON III Opening Animation
  • DAICON IV Opening Animation
  • Requiem
  • Masque of the Red Death

World map

Highly rated films Zane is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • The Batman
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • The Northman
  • RRR
  • Taylor Tomlinson: Look at You

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more