Sort by

zanisand has logged 69 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grace Jones: Bloodlight and Bami

Grace Jones: Bloodlight and Bami

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
07
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
25
The Hours

The Hours

2002
×
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
17
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Ibiza

Ibiza

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
29
Aquarius

Aquarius

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Rivers and Tides

Rivers and Tides

2001
×
Edit this entry  
29
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
Edit this entry  
25
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry  
16
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Edit this entry  
12
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Concerning Violence

Concerning Violence

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
Edit this entry  
06
Hairspray

Hairspray

1988
×
Edit this entry  
25
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
Edit this entry  
24
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Duchess

The Duchess

2008
×
Edit this entry  
02
Orlando

Orlando

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Two

Two

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
03
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry