RSS feed for Monsieur
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The American President

The American President

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gendarme of St. Tropez

The Gendarme of St. Tropez

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dulcima

Dulcima

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inadequate People

Inadequate People

2010
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frailty

Frailty

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Outland

Outland

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Lockout

Lockout

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Letters to Santa

Letters to Santa

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Edit this entry  
10
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
A Royal Christmas

A Royal Christmas

2014
×
Edit this entry  
07
Charming Christmas

Charming Christmas

2015
×
Edit this entry  
06
Naughty or Nice

Naughty or Nice

2012
×
★½
Edit this entry  
05
Let It Snow

Let It Snow

2013
×
★½
Edit this entry  
05
Christmas Under Wraps

Christmas Under Wraps

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Once Upon A Holiday

Once Upon A Holiday

2015
×
★½
Edit this entry  
04
I'm Not Ready for Christmas

I'm Not Ready for Christmas

2015
×
Edit this entry  
04
Family for Christmas

Family for Christmas

2015
×
Edit this entry  
04
Northpole: Open for Christmas

Northpole: Open for Christmas

2015
×
Edit this entry  
03
Crown for Christmas

Crown for Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
Edit this entry  
29
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Read prior review Edit this entry  
04
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
½
Edit this entry  
04
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Edit this entry  
03
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Edit this entry