Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
ZaraGwen

ZaraGwen

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for ZaraGwen
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ZaraGwen’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Dude Bro Party Massacre III

    Dude Bro Party Massacre III 2015

    ★ Watched by ZaraGwen 02 Jul 2022

    I don't think I was the desired audience for this movie

  • Palm Springs

    Palm Springs 2020

    ★★★★★ Rewatched by ZaraGwen 01 Jul 2022

    Andy Samberg I love you so much

  • WALL·E

    WALL·E 2008

    ★★★★★ Watched by ZaraGwen 01 Jul 2022

    One of the most pure and wholesome movies ever made

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial 1982

    ★★★★★ Watched by ZaraGwen 01 Jul 2022

    Hey look it's the Amblin logo

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption 1994

    ★★★★★ Rewatched by ZaraGwen 01 Jul 2022 2

    As close to perfect as a movie is ever going to get

  • Edge of the Axe

    Edge of the Axe 1988

    ★★ Watched by ZaraGwen 30 Jun 2022

    This might be the most 80s movie ever made

  • Master

    Master 2022

    ★★★ Watched by ZaraGwen 30 Jun 2022

    This one was pretty weird; there are some things that just didn't make much sense and were left unanswered. There were some cool creepy moments though and Regina Hall is awesome

  • Less Than Zero

    Less Than Zero 1987

    ★★★½ Watched by ZaraGwen 30 Jun 2022

    Ultron has been trying to kill Tony Stark since 1987

  • The Good Guy

    The Good Guy 2009

    ½ Watched by ZaraGwen 30 Jun 2022

    I've seen a lot of bad movies and this is one of the worst

  • Fresh Horses

    Fresh Horses 1988

    ★★ Watched by ZaraGwen 30 Jun 2022

    The sequel to Pretty in Pink is not what I was expecting

  • Mrs. Parker and the Vicious Circle

    Mrs. Parker and the Vicious Circle 1994

    ★ Watched by ZaraGwen 29 Jun 2022

    I am too tired to watch more than half an hour of this boring and pretencious movie

  • Heaven Help Us

    Heaven Help Us 1985

    ★★★★ Watched by ZaraGwen 29 Jun 2022

    Swap out Kevin Dillon for Matt and then this would be perfect

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 356

Review Tags

100
  • 3 1/2 star
  • 3 star
  • 4 star
  • 2 1/2 star
  • 5 star
  • 2 star
  • 1 1/2 star
  • 4 1/2 star
  • 1 star
  • 1/2 star
  • september2020
  • october2020
  • december2020
  • november2020
  • august2020
  • january2021
  • april2021
  • june2020
  • january2022
  • july2020
  • may2021
  • october2021
  • insta reviews
  • march2021
  • april2022
  • february2022
  • june2022
  • july2021
  • november2021
  • december2021
  • february2021
  • march2022
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro