• The Mitchells vs. The Machines

  • Raya and the Last Dragon

  • Mayday

  • I Was a Simple Man

    ★★★

  • Mank

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Over the Moon

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Enola Holmes

  • Tenet

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

  • The High Note

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Extraction

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

  • The Irishman

    ★★★★

  • Supernova

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Retirement

  • Joker

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Aladdin

  • Lost Transmissions

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Guava Island

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • The Jog

  • Lane 4

    ★★★

  • Try For You

    ★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • Flying Eggs

  • Green Book

  • mid90s

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★

  • Red Light

  • Roma

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

  • Ant-Man and the Wasp

  • Nursery Rhymes

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

  • Incredibles 2

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½