• Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★½

    FUCK ME UPPPPPPPPP

  • Shakespeare-Wallah

    Shakespeare-Wallah

    ★★★★½

    watch this for young shashi kapoor!!!!!! he was so beautiful

  • Easy Rider

    Easy Rider

    ★★★½

    surprisingly vibed with this film a lot !!!!! thought hopper & fonda had great chemistry & the soundtrack was ace

  • The Gleaners and I

    The Gleaners and I

    ★★★★

    the shot of agnès varda’s old, frail hands made me cry ! i miss her so fucking much ! anyway, writing about this film for my experimental cinema class 🤠

  • Finding Vivian Maier

    Finding Vivian Maier

    ★★★

    a fairly decent documentary about my favourite photographer

  • House

    House

    ★★★★★

    the perfect first date movie

  • Journey to Italy

    Journey to Italy

    ★★★

    george sanders is such a sauceless actor to star opposite ingrid fucking bergman

  • Rocks

    Rocks

    ★★★★

    unbelievably powerful. more films about black girls pls !!!!

  • The Silence

    The Silence

    ½

    so many inconsistencies and unexplained things, irritated the shit out of me. probably one of the worst films i’ve ever seen lmao

  • The Great Hack

    The Great Hack

    ★★

    facebook bad 
    letterboxd good

  • Zoolander

    Zoolander

    when hansel says, “i don’t listen to sting’s music but i respect that he’s making it” me about mitski

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★★

    WE’LL ALWAYS HAVE PARIS 😭😭😭😭😭