Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
See How They Run

See How They Run

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
France

France

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry