Sort by

Z has logged 80 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Octonauts and the Caves of Sac Actun

Octonauts and the Caves of Sac Actun

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Six Seasons and A Movie - A Community Art Show

Six Seasons and A Movie - A Community Art Show

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry