RSS feed for Zach
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
With Beauty and Sorrow

With Beauty and Sorrow

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Fan

Big Fan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
05
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bad Trip

Bad Trip

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★½
Edit this entry  
25
Climate of the Hunter

Climate of the Hunter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Knocking Down the Fences

Knocking Down the Fences

2020
×
Edit this entry  
24
Teraphobia

Teraphobia

2020
×
Edit this entry  
24
I Don't Do This For Love, I Do This For Love - Nathan Bell on Tour

I Don't Do This For Love, I Do This For Love - Nathan Bell on Tour

2020
×
Edit this entry  
24
Hit + Run

Hit + Run

2020
×
Edit this entry  
24
Friend of a Friend

Friend of a Friend

2019
×
Edit this entry  
24
Driving Louise

Driving Louise

2020
×
Edit this entry  
24
A Common Era

A Common Era

2020
×
Edit this entry  
24
The Garage

The Garage

2020
×
Edit this entry  
24
La Sirena

La Sirena

2020
×
Edit this entry  
23
The Wave

The Wave

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The VICE Guide to Bigfoot

The VICE Guide to Bigfoot

2019
×
★★
Edit this entry  
22
The Wanting Mare

The Wanting Mare

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
18
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
My First Film

My First Film

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry