Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Five Corners

Five Corners

1987
×
Read the review Edit this entry  
13
Track 29

Track 29

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
House Party

House Party

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
7 Faces of Dr. Lao

7 Faces of Dr. Lao

1964
×
Read the review Edit this entry  
03
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry