Sort by

zedcutsinger has logged 396 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Give Me Liberty

Give Me Liberty

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry