Sort by

zedcutsinger has logged 40 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
Read the review Edit this entry  
10
So Can I

So Can I

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avalon

Avalon

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry