• News of the World

    News of the World

    ★★★

    There are two parts to News Of The World: 1. The news. This felt self important and like it was responsive to Trump or something that was diminishing journalism. Like The Postman did with mail? I haven’t seen that movie in a while so the comparison might be bad... but could be good 😏 2. The father/daughter survival western. Not only is this overdone in movies but we also are getting it in video games (Among Us) and tv (The…

  • Leningrad Cowboys Go America

    Leningrad Cowboys Go America

    ★★★½

    Aki Kaurismäki makes a straight up comedy that still has more humanity than most movies whose sole purpose is to share profundity about the human condition. Haha. I know humor is super timely and it’s hard not to evaluate jokes on how hard they aged poorly... but nothing here felt expired? The Abraham Lincoln gag was great. Cool to see Jim Jarmusch show up (he feels like the American equivalent of Kaurismäki). I feel confident at this point when I say: I love Matti Pellonpää. An absolute legend. RIP 😔

  • How to Get Ahead in Advertising

    How to Get Ahead in Advertising

    ★★★

    How To Get A Second Head In Advertising

    Richard E. Grant was great in this. At first I thought this was a British Mad Men then things began to... boil. Not sure if we’re supposed to think he’s crazy but I agreed with him about hamburgers destroying the world. Maybe I’m crazy 🥸

  • Five Corners

    Five Corners

    My theory is that if a movie has a great ensemble cast and you’ve never heard of it: RUN. Because if it was any good it’d be a classic. Five Corners... starts out as an ALRIGHT coming of age/period piece then dwindles into a series of “...what?” reactions as the many character threads begin to weave together. I noticed that George Harrison was a producer here. Apparently he helped fund a bunch of movies during the eighties but too many…

  • Track 29

    Track 29

    “If there's one thing I've learned in this world, it's that women and trains don't mix!”

    I’d rather listen to an isolated loop of Danzig singing “mommy” from the Misfits’ “Mommy, Can I Go Out And Kill Tonight” for 91 minutes than ever rewatch Track 29. Or as the meme goes, Nicolas Roeg will literally make Track 29 rather than go to therapy. Gary Oldman kinda looked like David Bowie? And that’s my review.

  • House Party

    House Party

    ★★★

    (Group watched with VFTV crew on Discord.)

    Two Eraserhead references was not enough.

  • High Hopes

    High Hopes

    ★★★★

    I’m glad someone used the same movie title for a marijuana focused movie in 2006. Blaze it.

    I can’t get over how well the characters are presented and developed. I wish there was more of a weighted average between them (compare Valerie who feels very sketch comedy to Cyril/Shirley which are much more grounded in a “slice of life” setting.) The yuppie neighbors are funny but also... so well done. (Compare them to the yuppie neighbors in National Lampoon's Christmas…

  • Klute

    Klute

    ★★★½

    Moments after winning her Academy Award, Fonda told reporters in the press room backstage: "I'm not very happy about what the picture is saying to women, which is if you get a good shrink and a good guy everything will turn out alright, and I don't think that's true."

    QUEEN. Jane Fonda is awesome here. Loved her monologues with her therapist. Just so much care for the character that could’ve easily been a one dimensional sex worker. Gordon Willis is…

  • Ariel

    Ariel

    ★★★★

    The Little Mermaid drowns in filth compared to this Aki Kaurismäki working class banger. The lead, Kasurinen, has got Nick Cave vibes if Cave mined in a cave. The meet cute between Kasurinen and Irmeli is an all timer. And like all romances, they’re trying to gtfo. “What’s this button for?” Ariel is funnier than the other Kaurismäki movies I’ve seen, and there’s more plot here too, making a more “fun” experience while still loudly drolling. With a 72 minute run time there’s no excuse to not get aboard and Finnish this film!

  • Lovers Rock

    Lovers Rock

    ★★★★½

    Rewatched my favorite movie of 2020.

    If you didn’t like Lovers Rock, perhaps it wasn’t for you. (“For all lovers and rockers.”) The “Silly Games” sequence is longer than I remember it being and honestly? I wish it had been even longer :)

  • Comic Book Confidential

    Comic Book Confidential

    ★★★½

    Comic Book Confidential casts a wide net, starting with the birth of comic books and ending with the many directions it was going in by 1988. A cool cast of characters, none of which we spend enough time with. (The 1994 doc, Crumb, shows how good it can be when you trail one of these weirdos for long enough.) I liked it when the comic book writer/artist read their pages to us, reminded me of story time in preschool. A…

  • Society

    Society

    ★★★

    Eyes Wide Shunt