Sort by

Zegan has logged 1,270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nim's Island

Nim's Island

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Mystery of Picasso

The Mystery of Picasso

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Together

Together

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
24
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jenny Lamour

Jenny Lamour

1947
×
★★★★
Edit this entry  
19
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prefab People

The Prefab People

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Colonia

Colonia

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Family Nest

Family Nest

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry