Sort by

Zegan has logged 74 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Vérité

La Vérité

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Joan the Maid II: The Prisons

Joan the Maid II: The Prisons

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joan the Maid I: The Battles

Joan the Maid I: The Battles

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Office

The Office

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★½
Edit this entry  
19
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★
Edit this entry  
17
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mei and the Kittenbus

Mei and the Kittenbus

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Edit this entry