Sort by

Zeke has logged 697 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Loqueesha

Loqueesha

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Washing Day in Switzerland

Washing Day in Switzerland

1896
×
★★
Edit this entry  
08
Levée de filets de pêche

Levée de filets de pêche

1896
×
★★
Edit this entry  
08
Lion, London Zoological Gardens

Lion, London Zoological Gardens

1896
×
★★
Edit this entry  
08
The Blacksmiths

The Blacksmiths

1895
×
★★
Edit this entry  
08
Enfants jouant aux billes

Enfants jouant aux billes

1896
×
★★½
Edit this entry  
08
Déjeuner du Chat

Déjeuner du Chat

1895
×
★★½
Edit this entry  
08
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pistol Duel

Pistol Duel

1896
×
★★★
Edit this entry  
08
Départ de cyclistes

Départ de cyclistes

1896
×
★★
Edit this entry  
08
Boules Game

Boules Game

1896
×
★★
Edit this entry  
08
Combat de coqs

Combat de coqs

1896
×
★½
Edit this entry