Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barbie and the Diamond Castle

Barbie and the Diamond Castle

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barbie and the Magic of Pegasus 3-D

Barbie and the Magic of Pegasus 3-D

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie and the Three Musketeers

Barbie and the Three Musketeers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry