RSS feed for Mark Avery
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★
Edit this entry  
20
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chloe

Chloe

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★½
Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Opera

Opera

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gloria

Gloria

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Il Bidone

Il Bidone

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seberg

Seberg

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Martha

Martha

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rainer Werner Fassbinder's World on a Wire: Looking Ahead to Today

Rainer Werner Fassbinder's World on a Wire: Looking Ahead to Today

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry