Sort by

nikolas has logged 60 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
Edit this entry  
02
Fake Fruit Factory

Fake Fruit Factory

1986
×
Edit this entry  
27
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Mind, Explained

The Mind, Explained

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Other People

Other People

2016
×
Edit this entry  
12
Disturbia

Disturbia

2007
×
Edit this entry  
17
Ghost

Ghost

1984
×
Read the review Edit this entry  
13
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
Edit this entry  
13
Stellar

Stellar

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Edit this entry  
08
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
M

M

1931
×
Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Undone

Undone

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Foam Bath

Foam Bath

1980
×
Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Edit this entry  
26
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry