Sort by

Zheddy has logged 53 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
Edit this entry  
29
Tickled

Tickled

2016
×
Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
25
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
Edit this entry  
25
Warcraft

Warcraft

2016
×
Edit this entry  
24
A Few Less Men

A Few Less Men

2017
×
Edit this entry  
23
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry  
23
Down Under

Down Under

2016
×
Edit this entry  
22
High-Rise

High-Rise

2015
×
Edit this entry  
22
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
Edit this entry  
17
Inn of Evil

Inn of Evil

1971
×
Edit this entry  
17
Hymn to a Tired Man

Hymn to a Tired Man

1968
×
Edit this entry  
15
The Kettering Incident

The Kettering Incident

2016
×
Edit this entry  
14
Long Way North

Long Way North

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paris 05:59 / Théo & Hugo

Paris 05:59 / Théo & Hugo

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lovers and the Despot

The Lovers and the Despot

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
EMO the Musical

EMO the Musical

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Eagle Huntress

The Eagle Huntress

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kedi

Kedi

2016
×
Read prior review Edit this entry  
12
Family Film

Family Film

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
From Afar

From Afar

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Demons

The Demons

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boris Without Beatrice

Boris Without Beatrice

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ella

Ella

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thithi

Thithi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Goat

Goat

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Island Funeral

The Island Funeral

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Being 17

Being 17

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Apprentice

Apprentice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Boys

The Boys

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Free In Deed

Free In Deed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Contemporary Color

Contemporary Color

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Family Jewels

The Family Jewels

1965
×
★★★½
Edit this entry  
06
Winter at Westbeth

Winter at Westbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Innocence of Memories

Innocence of Memories

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Magical Brush

The Magical Brush

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Killing Ground

Killing Ground

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lost and Beautiful

Lost and Beautiful

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
A Good Wife

A Good Wife

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Far from the Trees

Far from the Trees

1972
×
★★½
Edit this entry  
03
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★★★★
Edit this entry