Sort by

Zheddy has logged 63 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
Edit this entry  
27
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Collector

Collector

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Fake Calendar

The Fake Calendar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ryan Reynolds: I'm a Laureate?

Ryan Reynolds: I'm a Laureate?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Baelin's Route: An Epic NPC Man Adventure

Baelin's Route: An Epic NPC Man Adventure

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blazed

Blazed

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Morbius

Morbius

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
First Chair

First Chair

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Time of EVE: The Movie

Time of EVE: The Movie

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry