Highest rated films

  • Into the Wild

    ★★★★½

  • Stardust

    ★★★★½

  • Eastern Promises

    ★★★★½

  • Death at a Funeral

    ★★★★½

  • The Jammed

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★

  • The Simpsons Movie

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★★½

  • The Italian

    ★★★★½

  • This Is England

    ★★★★

  • Half Nelson

    ★★★★

  • Letters from Iwo Jima

    ★★★★

  • Death Note

    ★★★★

  • The History Boys

    ★★★★

  • I Served the King of England

    ★★★★

  • 300

    ★★★½

  • Babel

    ★★★½

  • Tales from Earthsea

    ★★★½

  • Rescue Dawn

    ★★★½

  • After the Wedding

    ★★★½

  • Black Sheep

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Eragon

Jan 2

Most Watched

Death at a Funeral

twice

Last Film

The Darjeeling Limited

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
28 films
Fantasy
14 films
Adventure
14 films
Action
12 films
Comedy
12 films
Thriller
10 films
Sci Fi
7 films
Family
7 films
Horror
6 films
Animation
6 films
USA
35 films
UK
18 films
Japan
5 films
France
5 films
Australia
4 films
Canada
4 films
Germany
3 films
Mexico
2 films
New Zealand
2 films
English
50 films
Japanese
6 films
Russian
5 films
Spanish
5 films
French
5 films
Italian
3 films
German
3 films
Chinese
2 films
Hindi
2 films
Danish
2 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Pan's Labyrinth
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Eragon
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Ratatouille
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Jammed
Average weighted rating:

3.1

Films Zheddy watched in 2007

  • The Darjeeling Limited
  • I Served the King of England
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Into the Wild
  • Beowulf
  • Gabriel
  • 30 Days of Night
  • Across the Universe
  • Rescue Dawn
  • Eastern Promises
  • Resident Evil: Extinction
  • Death Note
  • Day Watch
  • Death at a Funeral
  • Control
  • Death at a Funeral
  • Joe Strummer: The Future Is Unwritten
  • The Brave One
  • Stardust
  • Ratatouille
  • Lifted
  • The Jammed
  • La Vie en Rose
  • Black Sheep
  • After the Wedding
  • This Is England
  • The Home Song Stories
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Simpsons Movie
  • Dixie Chicks: Shut Up and Sing
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • The King
  • A Guide to Recognizing Your Saints
  • Transformers
  • Blades of Glory
  • Zodiac
  • Shrek the Third
  • Tales from Earthsea
  • Half Nelson
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • 28 Weeks Later
  • Hot Fuzz
  • The History Boys
  • Disturbia
  • The Italian
  • 300
  • The Lives of Others
  • Becoming Jane
  • The Host
  • Letters from Iwo Jima
  • Babel
  • Night at the Museum
  • Pan's Labyrinth
  • Marie Antoinette
  • Eragon

World map

Highly rated films Zheddy is yet to see

  • Legally Blonde: The Musical
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Secret Sunshine
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Basic Sanitation: The Movie
  • Elite Squad
  • You, the Living
  • South Park: Imaginationland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more