Highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★½

  • Cloverfield

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • Wanted

    ★★★★

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

    ★★★★

  • Juno

    ★★★★★

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★★

  • Son of Rambow

    ★★★★★

  • The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Atonement

    ★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★

  • Lars and the Real Girl

    ★★★★

  • Persepolis

    ★★★★

  • American Gangster

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★★

  • Grindhouse

    ★★★★

  • Lust, Caution

    ★★★★

  • Paranoid Park

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 4.7 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

No Country for Old Men

Jan 1

Last Film

Slumdog Millionaire

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
33 films
Thriller
14 films
Action
12 films
Comedy
11 films
Romance
10 films
Crime
9 films
Fantasy
8 films
Sci Fi
7 films
Adventure
7 films
Horror
7 films
USA
39 films
UK
12 films
France
8 films
Germany
8 films
Australia
5 films
Japan
3 films
Spain
2 films
Hong Kong
1 film
India
1 film
Ireland
1 film
English
49 films
French
7 films
Russian
6 films
Japanese
5 films
German
5 films
Spanish
5 films
Chinese
3 films
Arabic
2 films
Hindi
2 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Prom Night
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Unfinished Sky
Average weighted rating:

3.3

Films Zheddy watched in 2008

  • Slumdog Millionaire
  • City of Ember
  • Twilight
  • Quarantine
  • Hunger
  • Mirrors
  • How to Lose Friends & Alienate People
  • WALL·E
  • Presto
  • Tropic Thunder
  • Waltz with Bashir
  • Persepolis
  • Hellboy
  • Not Quite Hollywood
  • Son of Rambow
  • In Bruges
  • The Bank Job
  • Wanted
  • The Dark Knight
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Hancock
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Unfinished Sky
  • As It Is in Heaven
  • Charlie Bartlett
  • Speed Racer
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • The Happening
  • Mongol: The Rise of Genghis Khan
  • A Secret
  • The Counterfeiters
  • Iron Man
  • 21
  • The Black Balloon
  • The Orphanage
  • The Edge of Heaven
  • Lars and the Real Girl
  • Prom Night
  • Grindhouse
  • Run, Fatboy, Run
  • Paranoid Park
  • The Eye
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • There Will Be Blood
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • 3:10 to Yuma
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Lust, Caution
  • Death Note: The Last Name
  • Death Note
  • Atonement
  • Juno
  • Cloverfield
  • American Gangster
  • I Am Legend
  • No Country for Old Men

World map

Highly rated films Zheddy is yet to see

  • Company
  • Love Exposure
  • Still Walking
  • It's Not Me, I Swear!
  • Tokyo Sonata
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • The Wrestler
  • 35 Shots of Rum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more