Highest rated films

  • Short Term 12

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Looper

    ★★★★★

  • Monsters

    ★★★★★

  • The Chumscrubber

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★★½

  • Stardust

    ★★★★½

  • Not Another Teen Movie

    ★★★★½

  • Lucky Number Slevin

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

  • The Beaver

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 198 Films watched
  • 16.5 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Les Misérables

Jan 4

Most Watched

Silver Linings Playbook

twice

National Theatre Live: Frankenstein

twice

Django Unchained

twice

Spring Breakers

twice

Shaun of the Dead

twice

Last Film

Kill Your Darlings

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
98 films
Comedy
63 films
Action
40 films
Thriller
40 films
Sci Fi
34 films
Adventure
34 films
Romance
27 films
Fantasy
23 films
Crime
22 films
Horror
19 films
USA
142 films
UK
56 films
France
18 films
Australia
17 films
Germany
16 films
Canada
7 films
Spain
6 films
Sweden
6 films
Denmark
4 films
Japan
3 films
English
191 films
French
23 films
Spanish
14 films
German
8 films
Japanese
8 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Portuguese
3 films
Chinese
3 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Scene 16

Films Zheddy watched in 2013

  • Kill Your Darlings
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Silver Linings Playbook
  • Oranges and Sunshine
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • One Direction: This Is Us
  • The Spectacular Now
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Short Term 12
  • Toomelah
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • How I Live Now
  • Sharknado
  • Carrie
  • Filth
  • Ender's Game
  • Blackfish
  • The Children of Huang Shi
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Up
  • The Counselor
  • My Week With Marilyn
  • Django Unchained
  • Thor: The Dark World
  • Gravity
  • Rush
  • Mystery Road
  • Lantana
  • Lovelace
  • Crossing the Line
  • Melancholia
  • Wreck-It Ralph
  • The East
  • Stardust
  • Now You See Me
  • The Rocket
  • What Maisie Knew
  • Stoker
  • RED 2
  • Kick-Ass 2
  • Much Ado About Nothing
  • Chimpanzee
  • We're the Millers
  • You've Got Mail
  • Elysium
  • The Bling Ring
  • Spring Breakers
  • Taking Woodstock
  • The Way Way Back
  • We Need to Talk About Kevin
  • Soylent Green
  • Hercules
  • The Rugrats Movie
  • Arthur Christmas
  • The Beaver
  • The Woman in Black
  • Monsters
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • The World's End
  • Wah-Wah
  • Premium Rush
  • This Is the End
  • Only God Forgives
  • Look Who's Talking
  • Beautiful Losers
  • Pacific Rim
  • Shaun of the Dead
  • Camp 14: Total Control Zone
  • Beginners
  • Mud
  • In the House
  • Man of Steel
  • World War Z
  • Evil Dead
  • A Few Best Men
  • Galaxy Quest
  • The Internship
  • Johnny Be Good
  • Mean Girls
  • The Chumscrubber
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • The Great Gatsby
  • Me and Orson Welles
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Paper Giants: Magazine Wars
  • Lost in Space
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Push
  • Chances Are
  • The Take
  • Out of the Blue
  • Evil Dead
  • The Lost Thing
  • Lucky Number Slevin
  • Aladdin
  • Bright Star
  • Inception
  • Big Nothing
  • Star Trek Into Darkness
  • Space Jam
  • Skellig
  • Spring Breakers
  • The Place Beyond the Pines
  • Queen Christina
  • The Fades
  • Broken
  • The Hunt
  • Scary Movie 2
  • The Last Summer of La Boyita
  • Spider-Man
  • Shark Tale
  • The Wind That Shakes the Barley
  • The Sitter
  • Heathers
  • Kon-Tiki
  • 56 Up
  • The Iron Giant
  • Iron Man 3
  • 7 Plus Seven
  • Seven Up!
  • First Position
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Source Code
  • Bring It On
  • EuroTrip
  • Scary Movie 5
  • Hara-Kiri: Death of a Samurai
  • Pitch Perfect
  • Mrs Biggs
  • Warm Bodies
  • The Grey
  • Trance
  • Graffiti Wars
  • Jack the Giant Slayer
  • Side Effects
  • Rise of the Guardians
  • Looper
  • Chronicle
  • Anna Karenina
  • Cloud Atlas
  • Underground: The Julian Assange Story
  • Amour
  • The Amazing Spider-Man
  • Midnight in Paris
  • Another Gay Movie
  • Clueless
  • Parade's End
  • Centurion
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Chernobyl Diaries
  • Justice League: Crisis on Two Earths
  • Superman: Doomsday
  • Batman: Gotham Knight
  • Justice League: The New Frontier
  • The Imposter
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • A Man Walks Into a Bar
  • Cargo
  • Scene 16
  • We've All Been There
  • Movie 43
  • Lincoln
  • Zero Dark Thirty
  • Looper
  • Notting Hill
  • Pleasantville
  • 10 Things I Hate About You
  • The Cabin in the Woods
  • Django Unchained
  • Sucker Punch
  • The Impossible
  • A for Andromeda
  • Planet Terror
  • Hot Rod
  • Silver Linings Playbook
  • Gangster Squad
  • Not Another Teen Movie
  • Mary Last Seen
  • Martha Marcy May Marlene
  • Hoop Dreams
  • The Skin I Live In
  • Anonymous
  • Life of Pi
  • The Descendants
  • Hitchcock
  • From Up on Poppy Hill
  • Shadowplay
  • Side by Side
  • The Birds
  • Psycho
  • Never Let Me Go
  • Les Misérables

World map

Highly rated films Zheddy is yet to see

  • Barber's Tales
  • Hope
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The Story of Yonosuke
  • Bo Burnham: What.
  • Center Jenny
  • Tangerines
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more