Highest rated films

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Kedi

    ★★★★★

  • The Eagle Huntress

    ★★★★★

  • Nuts!

    ★★★★★

  • Glove

    ★★★★★

  • Kaputt

    ★★★★★

  • Eye for an Eye

    ★★★★★

  • I Am Not a Serial Killer

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Boy

    ★★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Atonement

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Evolution

    ★★★★

  • Long Way North

    ★★★★

  • The Boys

    ★★★★

  • The Demons

    ★★★★

  • Thithi

    ★★★★

  • Sunday Lunch

    ★★★★

  • Free In Deed

    ★★★★

  • Onibaba

    ★★★½

  • The Devil's Candy

    ★★★½

  • The Childhood of a Leader

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 265 Films watched
  • 22.1 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

King Arthur

Jan 1

Most Watched

Kedi

twice

Kaputt

twice

Velodrool

twice

Blind Vaysha

twice

The Guardian

twice

Last Film

Moana

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
128 films
Comedy
59 films
Adventure
53 films
Animation
50 films
Thriller
39 films
Action
34 films
Fantasy
29 films
Documentary
27 films
Romance
26 films
Sci Fi
23 films
USA
127 films
UK
57 films
France
29 films
Australia
23 films
Germany
20 films
Canada
19 films
Japan
19 films
Belgium
12 films
New Zealand
7 films
Denmark
6 films
English
202 films
French
28 films
Japanese
22 films
German
16 films
Spanish
14 films
Russian
12 films
Italian
7 films
Chinese
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Zoolander 2
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Phantom City

Films Zheddy watched in 2016

  • Moana
  • Inner Workings
  • Allied
  • La La Land
  • The Thief Lord
  • Lion
  • Havoc
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Patriarch
  • Rosalie Blum
  • Little Men
  • The Fencer
  • Trolls
  • Queen of Katwe
  • The Founder
  • 64: Part 2
  • Seto and Utsumi
  • Haunted Campus
  • Destruction Babies
  • Godzilla
  • Onibaba
  • Terra Formars
  • Your Name.
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Erased
  • The Cabin in the Woods
  • War on Everyone
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Accountant
  • Up for Love
  • Arrival
  • American Honey
  • The Salvation
  • The Diary Of Anne Frank
  • The Light Between Oceans
  • Morgan
  • Hacksaw Ridge
  • The Hero
  • Hell or High Water
  • Elle
  • Testament of Youth
  • Nocturnal Animals
  • The Fox and the Hound
  • Doctor Strange
  • Shin Godzilla
  • Poi E: The Story of Our Song
  • The Neon Demon
  • The Talented Mr. Ripley
  • I, Daniel Blake
  • Under the Shadow
  • Clerks
  • Eastern Promises
  • Boy
  • The Magnificent Seven
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Life, Animated
  • Interstellar
  • Starship Troopers
  • Reservoir Dogs
  • Pacific Rim
  • Snowden
  • The Red Turtle
  • My Scientology Movie
  • Pete's Dragon
  • Kubo and the Two Strings
  • Indignation
  • Sully
  • Girl Asleep
  • The Man Who Knew Infinity
  • Endless Night
  • Weiner
  • Captain Fantastic
  • Tickled
  • Fargo
  • The Dark Crystal
  • Warcraft
  • A Few Less Men
  • Sausage Party
  • Down Under
  • High-Rise
  • Embrace of the Serpent
  • Train to Busan
  • Inn of Evil
  • Hymn to a Tired Man
  • The Kettering Incident
  • Long Way North
  • Paris 05:59: Théo & Hugo
  • The Lovers and the Despot
  • EMO the Musical
  • The Eagle Huntress
  • Christine
  • Kedi
  • Family Film
  • From Afar
  • The Demons
  • Boris Without Beatrice
  • The Devil's Candy
  • Ella
  • Thithi
  • Goat
  • The Island Funeral
  • Being 17
  • Suicide Squad
  • The Handmaiden
  • Apprentice
  • Frank & Lola
  • The Boys
  • Free In Deed
  • Contemporary Color
  • The Family Jewels
  • Winter at Westbeth
  • Innocence of Memories
  • Slack Bay
  • The Magical Brush
  • Killing Ground
  • Lost and Beautiful
  • A Good Wife
  • Far From the Trees
  • Kedi
  • Kate Plays Christine
  • Nuts!
  • On Richard's Side
  • I Am Nero
  • The Event
  • Cosmos
  • The Childhood of a Leader
  • Gleason
  • Mune: Guardian of the Moon
  • Evolution
  • I Am Not a Serial Killer
  • Sunset Song
  • The Clan
  • The Second Mother
  • Love & Friendship
  • Sing Street
  • Ant-Man
  • Star Trek Beyond
  • Our Kind of Traitor
  • Swiss Army Man
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Pom Poko
  • Slingshot
  • Overtime
  • I Am A Pencil
  • Grace Under Water
  • The Drover's Boy
  • Death in Bloom
  • Bluey
  • The Orchestra
  • You Better Take Cover
  • Goldstone
  • Maggie's Plan
  • Jumper
  • The BFG
  • Mustang
  • Everybody Wants Some!!
  • The Wailing
  • Downriver
  • Glove
  • Eye for an Eye
  • Kaputt
  • INNERVIEWS
  • Life with Herman H. Rott
  • Cat Meets Dog
  • Benches No. 0458
  • Ghost Cell
  • Ruben Leaves
  • Velodrool
  • If I Was God
  • Amélia & Duarte
  • United Interest
  • Phantom City
  • Erlking
  • Stems
  • Blood Manifesto
  • Blind Vaysha
  • Oscar Wilde's the Nightingale and the Rose
  • Me Before You
  • Ernie Biscuit
  • The Guardian
  • Endgame
  • Finding Dory
  • Piper
  • Velodrool
  • Sunday Lunch
  • Kaputt
  • The Guardian
  • Jazz Orgie
  • Blind Vaysha
  • Now You See Me 2
  • Money Monster
  • Deep Impact
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The Nice Guys
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Florence Foster Jenkins
  • London Spy
  • X-Men: Apocalypse
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Time Out of Mind
  • Green Room
  • Helter Skelter
  • Star Wars: The Force Awakens

See all 265

World map

Highly rated films Zheddy is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Aquarius
  • A Bride for Rip Van Winkle

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more