Highest rated films

  • Feet

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • The Mole Agent

    ★★★★½

  • Burrow

    ★★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★★½

  • Rebuilding Paradise

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Moon

    ★★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Inside Man

    ★★★★★

  • In a Heartbeat

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

    ★★★★★

  • Tick Tock Tale

    ★★★★★

  • Just a Thought

    ★★★★★

  • Human Nature

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 411 Films watched
  • 34.2 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

The Secret Life of Pets 2

Jan 1

Most Watched

Nimic

3 times

Burrow

twice

The Moogai

twice

Inès

twice

The Echo

twice

Last Film

Revolting Rhymes

Dec 31

Featured lists

#52FilmsByWomen 2020

Zheddy

I was so close last year to actually watching a movie a…

  • Rebels on Pointe
  • Marlina the Murderer in Four Acts
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Captain Marvel
  • Near Dark
  • American Factory
  • The Selfish Giant
  • Twilight
  • For Sama
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Emma.
  • Births, Deaths & Marriages
  • An Education
  • Queen & Slim
  • Undertow
  • Queering the Script
  • Román
  • Honey Boy
  • Death in Buenos Aires
  • Dear Ex

Genres, countries & languages

Drama
160 films
Comedy
117 films
Animation
103 films
Fantasy
69 films
Family
53 films
Adventure
52 films
Action
52 films
Romance
52 films
Documentary
43 films
Sci Fi
41 films
USA
242 films
UK
61 films
Australia
48 films
France
26 films
Germany
19 films
Japan
13 films
Canada
12 films
China
11 films
New Zealand
9 films
Switzerland
7 films
English
346 films
French
36 films
Spanish
23 films
German
20 films
Japanese
18 films
Italian
15 films
Russian
14 films
Chinese
12 films
Korean
8 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 63 Added 192

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Zheddy’s most liked review

Go!

Go!

★★★★

I saw it wearing a t-shirt that says "The Fast and the Bi-Curious" and maybe that was actually relevant?

Anyway, it's a predictable but fun family film that wishes it was back in the 80s. Also the longest ad for Busselton ever made - almost as long as that jetty!

More reviews

Zheddy’s most liked list

Gay Chorus Deep South
And Then We Danced
Unsettled: Seeking Refuge in America

Melbourne Queer Film Festival 2020

List of the films playing at the Melbourne Queer Film Festival, March 12 to 23.

Due to COVID-19 the festival only ran March 12 to 15.

An online festival will play June 17 to 20, consisting of Australian Shorts, Billie & Emma, Brief Story From The Green Planet, Olivia, Walking With…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Two Towers
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

You and Me and Him and Him and Him

Films Zheddy watched in 2020

  • Revolting Rhymes
  • Misbehaviour
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • Burrow
  • Burrow
  • The Nativity Story
  • Die Hard
  • From Our Family to Yours
  • Akira
  • Roald Dahl's The Witches
  • The Trouble with Being Born
  • A Christmas Gift from Bob
  • The Girl From the Other Side
  • Sound of Metal
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • Pigtails
  • Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars
  • Words on Bathroom Walls
  • Kick-Heart
  • Norman the Snowman: The Northern Lights
  • The Painter and the Thief
  • Happiest Season
  • Sumikkogurashi: The Movie
  • Li'l Spider Girl
  • Monsoon
  • Arthur Christmas
  • Tick Tock Tale
  • The Nightmare Before Christmas
  • Trolls World Tour
  • And Then We Danced
  • Justice League Dark: Apokolips War
  • Freaky
  • The Close Call
  • Recovery Boys
  • The New Mutants
  • Tenet
  • The Mole Agent
  • Constantine
  • Spectre
  • Skyfall
  • The Personal History of David Copperfield
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Our Body
  • Kim Ji-young, Born 1982
  • The Bad Batch
  • Hocus Pocus
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Miss You Already
  • In a World...
  • South Park: The Pandemic Special
  • How High
  • The Big Lebowski
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Double Dare
  • The Door
  • Video Days
  • Dogtown and Z-Boys
  • Enola Holmes
  • The Escape
  • Cuties
  • RBG
  • Annihilation
  • Prospect
  • Wonder Woman
  • Batman and Me: A Devotion to Destiny, the Bob Kane Story
  • Sing Street
  • Begin Again
  • Polar
  • Shaun of the Dead
  • A Kid Like Jake
  • The Fundamentals of Caring
  • Phineas and Ferb: Summer Belongs to You!
  • The Babushkas of Chernobyl
  • Feet
  • Captain Sparky vs. The Flying Saucers
  • Frankenweenie
  • Frankenweenie
  • Isle of Dogs
  • Despicable Me 2
  • Roof Sex
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Three Identical Strangers
  • Final Rendezvous
  • Chasing Amy
  • Evita
  • Captain America: Civil War
  • Red Riding Hood
  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension
  • A Good Day to Die Hard
  • I Am Woman
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Black Panther
  • Feral
  • Sister
  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe
  • Only Lovers Left Alive
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Tragic Fall of Valerie Mallory Finkerstein
  • Enby Enterrupted
  • You and Me and Him and Him and Him
  • Potion Masters
  • 99
  • Butch
  • Stepdaddy
  • The Dawn of a New Gay
  • The Red Balloon
  • The Little Matchgirl
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • A Cat in Paris
  • Manhunter
  • The Trip to Spain
  • Romulus, My Father
  • Sami Blood
  • Star
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Sherlock Holmes
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Aladdin
  • Aladdin
  • Nimic
  • The Moogai
  • Inès
  • Outside the Oranges Are Blooming
  • Still Working
  • Roqaia
  • Pillars
  • Nimic
  • Nimic
  • Instructions to Let Go
  • Da Yie
  • Darling
  • Ali's Circle
  • Dingo
  • Rebuilding Paradise
  • Looky Looky Here Comes Cooky
  • Maddy the Model
  • What's Your Number?
  • Gifted
  • Hyenas
  • No Hard Feelings
  • Under the Sun
  • Thanks for the Ride
  • The Stranger
  • Silica
  • Pinion
  • Bino
  • Jason Bourne
  • The Giverny Document (Single Channel)
  • Day in the Life
  • Thor: Ragnarok
  • The Bourne Legacy
  • Born to Be
  • The Bourne Ultimatum
  • Kill It and Leave This Town
  • The Weight of All the Beauty
  • The Echo
  • Tâm
  • Objects of My Disaffection
  • Not a Wallflower
  • The Moogai
  • Laura
  • The Echo
  • Don't Forget to Go Home
  • The Diver
  • Call History
  • The Devil's Playground
  • Twilight's Kiss
  • Unsatisfying
  • Up at Night
  • Umbilical
  • Sky Aelans
  • Playback
  • Birds of Paradise
  • All Cats Are Grey in the Dark
  • 3 Logical Exits
  • The Piano
  • Wood Child and Hidden Forest Mother
  • Wade
  • Something to Remember
  • Human Nature
  • Mother Bunker
  • Kapaemahu
  • Inès
  • Human Nature
  • He Can’t Live Without Cosmos
  • Ghosts
  • Flesh
  • Cars 3
  • Somewhere in Time
  • Sorry to Bother You
  • Clueless
  • Snowtown
  • Last Time
  • Careful, He Might Hear You
  • The Trip to Greece
  • The Old Guard
  • It's Kind of a Funny Story
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • This Beautiful Fantastic
  • The Catcher Was a Spy
  • This Perfect Day

See all 411

World map

Highly rated films Zheddy is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more