• The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Squid Game

  • The Hand of God

    ★★★½

  • Deception

    ★★½

  • Lamb

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Four Roads

  • Petite Maman

    ★★★★

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★★

  • Ethos

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★½

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★

  • Weasel

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Never Gonna Snow Again

    ★★★½

  • The Human Voice

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Taipei Suicide Story

    ★★★★

  • There Is No Evil

    ★★★½

  • Undine

    ★★★

  • Persian Lessons

    ★★★★

  • Malmkrog

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • The New Pope

    ★★★★★

  • Max Richter's Sleep

    ★★★★

  • The Girl from the Other Side

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★

  • Arab Blues

    ★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★★

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

    ★★★★★

  • Nimic

    ★★½

  • Marona's Fantastic Tale

    ★★★★

  • Sibyl

    ★★½

  • It Must Be Heaven

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • La Belle Époque

    ★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Children of the Sea

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★½

  • Beanpole

    ★★★½

  • Swallow

    ★★★★

  • Belonging

    ★★★★

  • Yalda

    ★★½

  • Dororo

    ★★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Never Look Away

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★

  • Flavors of Youth

  • Violet Evergarden: The Day You Will Understand

    ★★★★★

  • Capernaum

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★

  • Asako I & II

    ★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Us and Them

  • 303

    ★★★

  • Mortal World

    ★★★★

  • Butterflies

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Wonder

  • Marrowbone

    ★★★

  • mother!

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★