Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Karnaval

Karnaval

2013
×
Edit this entry  
22
Us and Them

Us and Them

2018
×
Edit this entry  
15
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Deception

Deception

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Little White Lies

Little White Lies

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Our Grand Despair

Our Grand Despair

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl from the Other Side

The Girl from the Other Side

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Never Gonna Snow Again

Never Gonna Snow Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★½
Edit this entry  
25
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dongju: The Portrait of a Poet

Dongju: The Portrait of a Poet

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maelström

Maelström

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Undine

Undine

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Yella

Yella

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry