• Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★★

    this is really scary, i was high as shit so i think i need a rewatch-- but feelings wise, i remember everything vividly. this was good.

  • Wendigo

    Wendigo

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    yesterday 22:53
    watching wendigo holy fuck

    today 06:11
    thoughts?!

    today 13:26
    LOVED IT omfg

    it felt a bit campy at times but like

    the low frame rate sequences

    and some family scenes were so good

    and holy. fuck that car ride with the dad bleeding out is one of the most soulful things I've seen in a while

    his speech really shook me

    a stylistically brave film about coming to terms with the evil in the world

    just real nice shit


    YWS YES YES TES

    SPITTING FACTSSSSS

    ur taste in horror is sexy


    tell me about it 😋😋😋

  • Censor

    Censor

    ★★

    started out promising and interesting but devolved into something very boring. finding it hard to care, i still was able to enjoy a few aspects, which show good filmmaking. it's just that this type (type, not style) of films are a bit tired.

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★★½

    this is a tough watch, but a masterpiece. methodical and precise, deliberately crafted

    has some of the most interesting moments of cinema i've seen in a while

  • Av: The Hunt

    Av: The Hunt

    ★★★

    interesting to see this coming out of turkey, a promising step in the right direction.
    creating modern arthouse in this country is a tough deal, and, i appreciate how bold this was at times. felt like a vision not clouded or bothered with pleasing people or tickets.
    what's saddening is that the audience ratings in Turkish cinemas were low as shit. it's a bit rough around the edges but i hope studios and people concerned with sales won't be put off from creating new and fresh work as this just might not do well.

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★★

    ill talk about this film on rewatch but Haneke is the love of my life (üzgünüm selinay) and from any director I've seen the work of, i feel like he influences me the most. a master.

    for some reason i'm not influenced by his writing style, albeit nuanced and genius.

    but his understanding and execution of direction moves something within me. his filmography is a push to create. encouragement for what I want to do and a testament to the fact that it can be done. that it works.

    one of the greatest. I hope he's okay right now <3

  • Casual Workers

    Casual Workers

    ★★★★

    a simplistic film that opens a window into the lives of two people, showing them in their dailies without interruption. When you watch them here, you can see them existing before and after the film. You can tell they're real. a great portrait!

    freestyling scene was very memorable

  • Drag Me to Hell

    Drag Me to Hell

    ★★★★★

    lacks a grip.

    super entertaining film inundated with jolt inducing scares and memorability.

    very iconic/unique experience- seems like a horror favorite of mine, can't wait to rewatch!

    also, the film has some of the best 1v1 fighting I've ever seen. too good.

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    Hopkins' work here is some of the greatest acting I've seen

    sad, sad film- to the point of it being hard to watch at times

  • Wounds

    Wounds

    ★★★

    this movie hates armie hammer and that's fun

    also im theorizing the director has ocd

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane

    ★★★★½

    this film is so good istg

    the actors are given great material, and they damn work it. the writing is quite smart including it's nooks and crannies, and the direction is fresh - very detailed at times tbf!!!

  • Malignant

    Malignant

    i got a ticket to this piece of shit because i had nothing else to do, it had a cool poster, and james wan is someone I know. his body of work is a complete miss for me. (except for the first saw maybe, which i dont remember much from, it just has a strong concept.) so i wanted to try one of his films on the big screen, maybe they feel better in a theatre, i thought. i didn't…