Ziad has logged 145 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Ossessione

Ossessione

1943
×
Edit this entry  
14
Photocopy

Photocopy

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Chronicle of a Disappearance

Chronicle of a Disappearance

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Jacquot

Jacquot

1991
×
Edit this entry  
14
Roma

Roma

1972
×
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
08
Talking About Trees

Talking About Trees

2019
×
Edit this entry  
08
Beanpole

Beanpole

2019
×
Edit this entry  
08
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Mission

The Mission

1986
×
Edit this entry  
24
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
16
علشان ربنا يحبك

علشان ربنا يحبك

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Baraka

Baraka

1992
×
Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
Edit this entry  
14
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1962
×
Edit this entry  
10
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
10
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
10
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Edit this entry  
10
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
10
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
10
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
10
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
10
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
Edit this entry  
10
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
10
Loie Fuller

Loie Fuller

1902
×
Edit this entry  
10
Liberty

Liberty

1929
×
Edit this entry  
10
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
Edit this entry  
10
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry