Sort by

Sigfred Storstrand has logged 760 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Butler

The Butler

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aloha

Aloha

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vacation

Vacation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
31

31

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ordinary World

Ordinary World

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shallows

The Shallows

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Army of One

Army of One

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry