Ziglet_mir has logged 391 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Juliette, or Key of Dreams

Juliette, or Key of Dreams

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Jesus

Black Jesus

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Muscle

Muscle

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
28
September Gun

September Gun

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rage of Paris

The Rage of Paris

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
The Rift

The Rift

1990
×
Edit this entry  
22
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La guagua aérea

La guagua aérea

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue City

Blue City

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
The Love Flower

The Love Flower

1920
×
★★★
Edit this entry  
17
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Edit this entry  
16
Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avalon

Avalon

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America

Captain America

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Generation X

Generation X

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Score

Score

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cane River

Cane River

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whore

Whore

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Who Done It?

Who Done It?

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Holy Matrimony

Holy Matrimony

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Autumn

Autumn

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Envoys

The Devil's Envoys

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hôtel du Nord

Hôtel du Nord

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazeologie

Crazeologie

1954
×
★½
Edit this entry  
11
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spellbinder

Spellbinder

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry