Sort by

Edd has logged 55 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★½
Edit this entry  
17
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Golden Arm

Golden Arm

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Baby Done

Baby Done

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★½
Edit this entry  
02
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Green Butchers

The Green Butchers

2003
×
★★
Edit this entry  
25
March of the Gods: Botswana Metalheads

March of the Gods: Botswana Metalheads

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Photograph

Photograph

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Poi E: The Story of Our Song

Poi E: The Story of Our Song

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Truckfighters

Truckfighters

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Edit this entry  
03
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry