• For a Few Dollars More

    ★★★★★

  • The Train

    ★★★★½

  • Goldfinger

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★★

  • The Guns of Navarone

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★½

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • The Invisible Man Returns

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★★★