Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Raising Kratos

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Vincent

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • The Vietnam War

    ★★★★★

  • Horace and Pete

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Raising Kratos

May 11

Diary Milestones

Who Is America?

50th · Nov 20

Last Film

There Will Be Blood

Dec 31

Most Watched

Booksmart

twice

Gangs of New York

twice

Genres, countries & languages

Drama
46 films
Comedy
21 films
Crime
16 films
Thriller
16 films
Horror
12 films
Adventure
12 films
Action
11 films
Mystery
9 films
History
9 films
Sci Fi
8 films
USA
70 films
UK
7 films
Canada
6 films
France
4 films
Italy
3 films
Spain
2 films
Brazil
2 films
Hungary
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
English
71 films
Spanish
2 films
Japanese
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
Korean
1 film
Italian
1 film
Animation
Average 4.62
Fantasy
Average 4.50
Family
Average 4.25
Crime
Average 4.16
Comedy
Average 4.12
Drama
Average 4.03
History
Average 4.00
Horror
Average 3.92
Thriller
Average 3.78
Mystery
Average 3.72
UK
Average 4.50
USA
Average 3.96
France
Average 3.75
Canada
Average 3.33
English
Average 3.94

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 57 Added 75

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Žane’s most liked review

Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★

Just watch the RedLetterMedia review: youtu.be/5pAsss_nTlk

Pros:
- Visually it has some great shots and special effects.
- Palpatine looks great.
- Babu Frik is adorable.

Cons:
- Story just flat out sucks.
- New characters don't matter and will never matter.
- Forcing way too much fan service.
-…

More reviews

Highs and lows

Highest average

National Theatre Live: Fleabag
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

The Predator
Average weighted rating:

2.2

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Winston
Average weighted rating:

3.8

Films Žane watched in 2019

  • There Will Be Blood
  • Fantastic Mr. Fox
  • Fargo
  • Lady Bird
  • Regular Show: The Movie
  • Knives Out
  • Anatomy of a Murder
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Uncut Gems
  • Chinatown
  • The Lighthouse
  • Assault on Precinct 13
  • Bone Tomahawk
  • Casablanca
  • The Godfather: Part II
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Invisible Man Returns
  • Hold the Dark
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Godfather
  • The Irishman
  • The Report
  • Marriage Story
  • It Follows
  • Booksmart
  • Superbad
  • Moulin Rouge!
  • Who Is America?
  • Horace and Pete
  • Paddington
  • 10 Cloverfield Lane
  • Manchester by the Sea
  • Dallas Buyers Club
  • The Mummy Returns
  • The Big Red One
  • First Man
  • Spotlight
  • Sleepless in Seattle
  • The Disaster Artist
  • mid90s
  • Winston
  • The Skeleton Dance
  • The Vietnam War
  • Saints and Soldiers
  • Runaway Train
  • Booksmart
  • All Quiet on the Western Front
  • Häxan
  • Pan's Labyrinth
  • Lost Highway
  • The Shape of Water
  • Shaun the Sheep Movie
  • My Neighbor Totoro
  • Skin
  • The Predator
  • Coraline
  • Crawl
  • Once Upon a Time in the West
  • The Killer
  • Hereditary
  • Parasite
  • The Witch
  • Vincent
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • BlacKkKlansman
  • The Spy
  • Pain and Glory
  • Bumblebee
  • Creature from the Black Lagoon
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Scarface
  • Escape from Alcatraz
  • Gangs of New York
  • Gangs of New York
  • National Theatre Live: Fleabag
  • 12 Angry Men
  • Raising Kratos

World map

Highly rated films Žane is yet to see

  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Wasteland
  • Little Women

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more