Highest rated films

  • Jim Jefferies: Intolerant

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Kid Detective

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • The Birdcage

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week
Jan Dec
  • 11 Lists created
  • 0.9 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Solo: A Star Wars Story

Jan 2

Diary Milestones

Shutter Island

50th · May 4

Road Trip

100th · Oct 21

Last Film

Die Hard: With a Vengeance

Dec 30

Most Watched

Train to Busan

twice

Genres, countries & languages

Drama
52 films
Thriller
39 films
Horror
25 films
Action
24 films
Comedy
23 films
Crime
18 films
Mystery
17 films
Sci Fi
10 films
Adventure
10 films
Romance
8 films
USA
90 films
UK
18 films
Canada
7 films
Germany
6 films
France
5 films
South Korea
4 films
Japan
4 films
Australia
3 films
Italy
3 films
Hong Kong
2 films
English
100 films
Japanese
4 films
Korean
4 films
Italian
2 films
Cantonese
2 films
French
1 film
Animation
Average 4.75
War
Average 4.50
History
Average 4.21
Mystery
Average 4.15
Documentary
Average 4.07
Romance
Average 4.07
Crime
Average 4.00
Drama
Average 3.97
Thriller
Average 3.96
Adventure
Average 3.95
France
Average 4.40
Germany
Average 4.08
UK
Average 4.00
USA
Average 3.99
Canada
Average 3.93
South Korea
Average 3.75
Japan
Average 3.62
English
Average 3.94
Korean
Average 3.75
Japanese
Average 3.62

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 66 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Žane’s most liked review

Midsommar

Midsommar

★★★★½

Beautiful. That's how I would describe Midsommar. It's hard af to make a horror movie in broad daylight, but if anyone could do it it was Ari Aster. Not only a great chilling film, but all around fantastic.

More reviews

Žane’s most liked list

The Phantom Creeps
The Return of the Vampire
Robot Monster

Cinemassacre Camp Cult (Monster Madness #4)

James Rolfe / Cinemassacre Camp Cult (Monster Madness #4)

More lists

Highs and lows

Highest average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

The Meg
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Kiki's Delivery Service
Average weighted rating:

3.3

Films Žane watched in 2020

  • Die Hard: With a Vengeance
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Love Actually
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Kid Detective
  • Saving Private Ryan
  • Sunset Boulevard
  • Submarine
  • The Thing
  • The Edge of Seventeen
  • Primal
  • Halloween
  • Road Trip
  • EuroTrip
  • American Pie 2
  • American Pie
  • Over the Garden Wall
  • The Punisher
  • Us
  • Destination Wedding
  • The Meg
  • Kiki's Delivery Service
  • Train to Busan
  • Kiki's Delivery Service
  • The Birdcage
  • Jim Jefferies: Intolerant
  • American Factory
  • The House by the Cemetery
  • The 400 Blows
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Police Story 2
  • First Blood
  • Disobedience
  • Police Story
  • Eyes Wide Shut
  • Rambo: Last Blood
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Memento
  • The House That Jack Built
  • Dial M for Murder
  • Annihilation
  • Paprika
  • American Psycho
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Mean Girls
  • All the President's Men
  • The Assistant
  • The Invisible Man
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Schindler's List
  • Ford v Ferrari
  • Citizen Kane
  • Green Book
  • The Omen
  • Strangers on a Train
  • The Big Sleep
  • The Third Man
  • Bad Education
  • In Search of Darkness
  • The Fog
  • Moneyball
  • The Train
  • Shutter Island
  • The Aviator
  • Eighth Grade
  • Horror Express
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Don't Breathe
  • Underwater
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Prisoners
  • Memories of Murder
  • Big Time Adolescence
  • Seven Samurai
  • Her Smell
  • Five Came Back
  • Hail Satan?
  • The Elephant Man
  • I Saw the Devil
  • The Gold Rush
  • Jojo Rabbit
  • Trainspotting
  • Gone Girl
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Nightingale
  • Bullitt
  • Dark Waters
  • The Maltese Falcon
  • Zodiac
  • Train to Busan
  • Midsommar
  • It Chapter Two
  • Honey Boy
  • Beetlejuice
  • Evil Dead
  • Edward Scissorhands
  • The Babadook
  • Bowling for Columbine
  • Capitalism: A Love Story
  • Goldfinger
  • From Russia with Love
  • The Man Who Wasn't There
  • 1917
  • Dracula
  • Magic Mike
  • Green Room
  • What We Do in the Shadows
  • Escape from New York
  • Demons
  • Citizenfour
  • The Guns of Navarone
  • Solo: A Star Wars Story

World map

Highly rated films Žane is yet to see

  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more