Zoda has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Edit this entry  
30
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Maleficent

Maleficent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry