• My Little Pony: The Movie

    My Little Pony: The Movie

    The Smooze song >>>

  • Goodbye, Don Glees!

    Goodbye, Don Glees!

    YIKES
    not gonna waste my breath, but this was so crap

  • A Life On The Farm

    A Life On The Farm

    ★★★½

    Definitely worth a watch due to its subject, but the construction of the doc was a bit artless…

    I think the filmmakers were struggling to make it feature length and so padded it out with pretty banal interviews.

    There’s nothing wrong with talking head interviews, but the film seems to privilege a load of American interview subjects praising how even tho the film is ‘so British’ it has international appeal etc etc. The 5 or so different US groups/individuals it…

  • Please Baby Please

    Please Baby Please

    ★★★½

    Andrea Riseborough is just an unparalleled talent isn’t she!?

  • Off The Rails

    Off The Rails

    ★★★

    Quite muddled filmmaking lacking conviction, but an interesting topic nonetheless.

  • Official Competition

    Official Competition

    ★★★★

    God-tier insult throwing scene

  • Millie Lies Low

    Millie Lies Low

    ★★★★

    Ok so imagine you’re having the worst anxiety of your life so far… and then you have a coffee and watch this.
    Pain.
    I needed an hour or so to calm down ngl.

    A character that makes the worst possible decision at every single junction. The perfect cautionary tale that will put you off lying for life.

    Great lead performance.

  • Midwives

    Midwives

    ★★★★

    Very good

  • Young Adult

    Young Adult

    ★★★½

    Charlize Theron is so so good, obvs

  • The Forgiven

    The Forgiven

    ★★★★

    Expected a little bit more bite to this but I’m such a sucker for John Michael McDonagh films ngl.
    Just like Calvary, this is shot exquisitely (I mean that’s what you get when you have a cinematographer that worked with Kubrick!), it has a great ensemble cast, and I’m glad to see someone be creative with opening credits again!

  • Full Time

    Full Time

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Chekhov’s Trampoline Safety Net


    Yeah this was great.
    Really upsetting to watch, but in that way that’s totally worth it. Ouistreham (Between Two Worlds) wishes it captured what this does.
    Laure Calamy was phenomenal. Maybe my favourite performance of the year so far! Totally gorgeous too.

  • Darkest Hour

    Darkest Hour

    ★½

    I have a lot of love for Joe Wright (I think Atonement is a masterpiece) and think he’s a visually inventive filmmaker, but narratively this was dull, lazy and failed to provide even a remotely interesting look at Churchill as a person.

    I avoided this film for so long because, ew Churchill, but maybe I should have avoided it for longer.

    Missteps include, Lily James as his secretary, only useful narratively because she’s a woman and therefore emotional, and a…