• Persuasion

    Persuasion

    ★★★★★

    it was just one of those nights

  • Revenge of the Bridesmaids

    Revenge of the Bridesmaids

    ★★★★½

    A true rom com classic!!!

  • Cut Throat City

    Cut Throat City

    So trash oh my gosh. What even was that ending?? Why didn’t they pick one and stick with it?? and then ethan hawke???

  • Emma.

    Emma.

    ★★★½

    Did I rewatch this because it was brightly colored and I found out that they had some of the Sex Education cast in this (ahem ahem adam)...mayhaps.

    Still have my issues, but I liked it better this go round because I just focused on the other characters/relationships. Harriet and Mr. Martin were probably the best thing about this, and this adaptation did them so much justice that isn’t normally found in Emma adaptations. I also loved Jane Fairfax and Mr.…

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

    Chadwick was so good in this, like really so good. Both of his monologue scenes were so jaw dropping like it was silent in the living room as we watched him. He was truly an icon and a legend, and I’ll always miss him.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★

    Adam Mckay called Aaron Sorkin a liberal republican after watching this and I completely get it. That whole “it’s a good institution with bad people running it” speech was very 😐 And I also didn’t like how they basically sidelined the black people’s storyline by the end of the movie and used it as a plot device for the white people’s sympathy storyline but whatever. 

    It’s very annoying because the whole movie is very obviously pointing out the flaws and…

  • Thunder Force

    Thunder Force

    ★★

    Do you think Melissa McCarthy wants to just make meh comedies with her husband for the rest of her career??? I just need to know so I can stop asking for another Can You Ever Forgive Me type of movie?

  • Concrete Cowboy

    Concrete Cowboy

    ★★★★

    Really liked this and everyone’s acting was so good! Jharrel was so good like that “we gonna own a business together/we gonna be okay” scene and Caleb’s scene with that “mama open the door” and the “why you hate me” scene 😓😓😓 it was just so good! I hope Caleb keeps it up with these indie movies because he could really go far!


    also where the way my throat was getting tight because I was trying not to cry 😭

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★

    its literally the maze runner: the scorch trials except the entire movie is them running from zombies.

    but dylan was sexc and dumb and semi incompetent and he made me go uwu while watching so i’ll allow it

  • Moxie

    Moxie

    ★★

    or the one where the white woman discovers feminism through the mistreatment of black women 

    also sending me that the writer for this, also wrote after (2019) like ???

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

    This was so weird and the plot was so random and every time you thought something was going to happen, something even more chaotic happened. But it was a lot of fun and it was funny and the colors were nice and bright so I liked that a lot.

    And shout out to Jamie Dornan (Mr. 50 Shades of Christian Grey) and his hundreds of accents he used in this movie with no explanation. Very camp of him me thinks. And his Troy Bolton serve>>>>

  • Grease

    Grease

    ive come to the conclusion that young john travolta wasn't sexc per se but the characters he played and the "accent" that he spoke with were very attractive and nobody could separate the two which is how everyone fell in love with him