Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
ZoeyScout

ZoeyScout

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for ZoeyScout
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ZoeyScout’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho 1991

    ★★★ Watched by ZoeyScout 26 Jun 2022

    Weird that this movie isn’t mentioned more given it’s stars. 


    52 in 2022

  • Beavis and Butt-Head Do the Universe

    Beavis and Butt-Head Do the Universe 2022

    ★★★ Watched by ZoeyScout 24 Jun 2022

    Hell yeah

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by ZoeyScout 22 Jun 2022

    Was I supposed to know who that kid was already?  She was on the screen for a looonnnggg time before it was explained. 

    It’s another movie where everything happens but really nothing happens. How do comic book fans put up with constant resets?

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande 2022

    ★★★ Watched by ZoeyScout 19 Jun 2022

    Is it weird that they were having coffee and not tea?

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise 1991

    ★★★★½ Rewatched by ZoeyScout 19 Jun 2022

    Deducted half a star for Thelma being such an unbelievable fuck up for most of the film. 

    If this movie were made today, I don’t think they have Hans Zimmerer do the score, and that’s too bad.

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★★★ Watched by ZoeyScout 17 Jun 2022

    Please don’t turn into Zach Braff.

  • Super Fly

    Super Fly 1972

    ★★½ Watched by ZoeyScout 16 Jun 2022

    The song is way better than the movie.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★ Watched by ZoeyScout 14 Jun 2022

    After reading all of the other reviews, it seems I’m required to make a Dakota Johnson joke. 

    Does Julie like limes or no?

  • Titanic

    Titanic 1997

    ★★★★½ Rewatched by ZoeyScout 12 Jun 2022

    Saw this in the theater 4 times in 1997.

  • Annie Hall

    Annie Hall 1977

    ★★★½ Watched by ZoeyScout 12 Jun 2022

    This is overrated for sure. You don’t have When Harry Met Sally without it, but that movie is so much better. 


    52 in 2022

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club 1985

    ★★★★★ Rewatched by ZoeyScout 12 Jun 2022

    Every teen show has a breakfast club episode.

  • Hustle

    Hustle 2022

    ★★★½ Watched by ZoeyScout 11 Jun 2022

    Alright, another good Adam Sandler movie. Please abandon Rob and Kevin.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 51

Review Tags

12
  • 1001 movies you must see before you die
  • netflix
  • halloween
  • hbo max
  • amazon prime
  • christmas
  • hulu
  • disney+
  • apple+
  • paramount +
  • peacock
  • thanksgiving
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro