Sort by

tina has logged 45 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Means War

This Means War

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rio

Rio

2011
×
Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry