Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
tina

tina

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for tina
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • tina’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show 1975

    ★★★★★ Watched by tina 03 Oct 2021

    if this was a casual day at frank n further's mansion then i want apart of the vibes like these are my people truly

  • Squid Game

    Squid Game 2021

    ★★★★ Watched by tina 02 Oct 2021

    if hollywood dares to breath close to this series then i will terrorize everyone in their dreams and cause insufferable problems on purpose

  • Malignant

    Malignant 2021

    ★★½ Watched by tina 13 Sep 2021

    james wan made something fun something for the falltime something for the girls to get ready and party to

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★★★★ Watched by tina 04 Sep 2021 1

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    tony leung: dies
    me tryna hit: *shakes his body aggressively* TONY WAKE UP TONY WAKE UP I NEED YOU….NO YOU STAY WITH ME….YOU STAY WITH ME TONY OH GOD

  • Seeking a Friend for the End of the World

    Seeking a Friend for the End of the World 2012

    ★★½ Watched by tina 02 Sep 2021

    having the time of my life as steve carell's cooker and cleaner

  • We're the Millers

    We're the Millers 2013

    ★★★½ Watched by tina 01 Sep 2021

    gonna become the girl that lives next door as a way to seduce part time drug dealer part time dilf jason sudeikis

  • Saw II

    Saw II 2005

    ★★★ Watched by tina 30 Aug 2021

    the jigsawfication of amanda

  • Set It Up

    Set It Up 2018

    ★★★½ Watched by tina 29 Aug 2021 1

    romcoms showing the most insane ways of falling in love and im writing everything down as i can...like this one fr...

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial 1982

    ★★★½ Watched by tina 27 Aug 2021

    in the next life i want to resurrect as e.t so i too can be small and waddle around

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★★ Watched by tina 26 Aug 2021

    god im not immune to these type of family love and this makes me wanna learn american sign language

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen 2016

    ★★★★ Rewatched by tina 23 Aug 2021

    and if i mention nadine is just like another parallel version of me would anyone still want me

  • Freaky

    Freaky 2020

    ★★★½ Rewatched by tina 22 Aug 2021

    i see nothing wrong with killer kathryn newton especially with that style i cannot blame her trying to be sexy while doing her thing

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 36

Review Tags

14
  • with rea
  • spooky marathon
  • with ebs
  • with william
  • with bre
  • with chris
  • with lia
  • advanced screening
  • with juliana and kiara
  • film festival
  • with rebecca
  • profile
  • rip $21 from my dad's card
  • with roommate
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro